ОПТОАКУСТИЧНА LED ЛАМПА

оплата за електроенергію освітлення під'їзду стане "нікчемно" малою   8 грн/рік

English Русский Українська

Актуальність питання

Суттєве збільшення тарифів на енергоносії  змушує задумуватися  про варіанти енергозбереження.
Одна лампа розжарювання потужністю 60 Вт, включена в під'їзді в  цілодобовому режимі,  при  існуючому тарифі 1,59 грн/кВт*год за 1 рік споживає електроенергії на суму 840 грн.
Можливі два варіанти енергозбереження в освітленні під'їздів:

 1. Використання більш ефективних джерел світла. LED лампа дозволяє зменшити енерговитрати у 8 разів при збереженні того ж світлового потоку. Але цього не достатньо, оскільки витрати на освітлення підїзду залишаються суттєвими (105 грн/рік з кожної лампи).
 2. Використання пристроїв автоматики (акустичні та оптичні вимикачі, датчики руху), які вмикають світло тільки тоді, коли в цьому є потреба. Сумарно такі пристрої можуть зменшити споживання енергоспоживання більш ніж у 20 разів.

Ми пропонуємо інтегральний варіант,  який передбачає використання світлодіодної лампи, в яку вбудовані оптичний та акустичний датчики.
Це дозволяє зменшити енергоспоживання освітлення під'їздів більш ніж в 100 разів.

Загальна інформація

Оптоакустична LED лампа це LED лампа, в яку вбудовані  оптичний та акустичний датчики.

Призначення і область застосування. Оптоакустична LED лампа призначена для короткочасного включення освітлення в під'їздах, коридорах, ліфтах, підвалах, на сходових майданчиках і в інших приміщеннях з короткочасним перебуванням людей.
Принцип роботи. Освітлення включається на заданий час (~45 секунд) при відсутності достатньої освітленості та при виникненні акустичного шуму (відкривання і закривання дверей, кроки, розмова, тощо).
Оптоакустична LED  лампа забезпечує:

 • економність освітлення – вартість електроенергії 8 грн/рік, за рахунок:
  • зменшення сумарного часу включення лампи (світло включається тільки при відсутності достатньої освітленості та тоді і там, де знаходяться люди) 24 рази;
  • використання енергоефективної LED лампи 8 разів.
 • комфортність освітлення – тим, що для включення системи освітлення достатньо природних звуків відкривання і закривання дверей, кроки, розмова, тощо.
 • надійність освітлення – гарантійний термін служби лампи  – 3 роки.

     Технічні характеристики

Напруга живлення 160 – 250 В
Потужність 5 Ват
Світловий потік 240 Лн
Акустична чутливість
(звук від пєзо запальнички)
60 дБ
(5 – 8м)
Поріг оптичної чутливості 10 – 20 Лк
Температурний діапазон 0°С – +30°С
Цоколь Е27
Гарантійний термін 3 роки

Експериментальні дослідження

 

 

Порівняння варіантів освітлення під'їздів

  Оптоакустична LED лампа чи датчик руху з LED лампою без керування?
  • менші початкові витрати – 100 грн/240 грн, (160 грн датчик руху + 40 грн LED лампа + 40 грн установка);
  • менші експлуатаційні витрати, пов'язані з заміною ламп, переважна більшість яких не призначена для багаторазового ввімкнення/вимккнення;
  • менші загальні витрати (початкові + експлуатаційні + вартість електроенергії) за 3 роки  – 124 грн/344 грн,
  • швидше окупається – в 2 рази;
  • нема «мертвих» зон;
  • відсутні затрати на встановлення.
  1. Оптоакустична LED лампа чи LED лампа без керування?
   • менша вартість електроенергії - 8 грн/рік / 102 грн/рік.
   • менші загальні витрати (початкові + експлуатаційні + вартість електроенергії) за 3 роки  – 124 грн/426 грн.

  Рекомендації по установці оптоакустичних LED ламп

  1. Закоротити вимикач світла в під'їзді.
  2. Вибрати один (чи декілька) варіантів антивандальних заходів.

  • саморіз, що скріплює патрон та цоколь лампи;
  • саморіз, що блокує зняття кришки плафона;
  • установка в плафон безкорпусного варіанту лампи.

  Запитання / відповіді

  1. За рахунок чого досягається «нікчемно» мала вартість електроенергії (8 грн/рік) при використанні оптоакустичної LED лампи?

  • Зменшення сумарного часу включення лампи, за рахунок того, що світло включається тільки при відсутності достатньої освітленості та тоді і там, де знаходяться люди в 24 рази  (за рахунок датчика звуку 12 разів та датчика освітленості 2 рази).

  Якщо кожен з 10-ти мешканців на площадці багатоквартирного будинку зайде/вийде зі своєї квартири 8 разів на добу, то лампа буде світити тільки 1 год. на добу (10 мешканців*8разів*45 сек.=1год.).

  • Використання енергоефективної LED лампи в 8 разів.

   

  2. Чи не "почервоніють" долоні для того щоб включити оптоакустичну LED  лампу?
  Якісні оптоакустичні LED лампи мають акустичну чутливість 60 дБ. Це еквівалентно  звуку від п’єзозапальнички  на відстані 5-8 м. Тому, для включення системи освітлення  достатньо природних звуків відкривання і закривання дверей, кроки, розмова, тощо.
  Комфортність користування такою системою освітлення заключається також в тому, що загальний вимикач мережі освітлення постійно ввімкнений.

  3. Якщо такі лампи дуже чутливі до звуку, то чи не будуть вони спрацьовувати від сторонніх звуків?
  Пошлюсь на експеримент в реальних умовах. В 2008 році за дорученням мера м. Вінниці Гройсмана В.Б. було проведено випробовування системи освітлення місць загального користування житлового будинку (вул.Лялі Ратушної, 18) з використанням акустичних вимикачів АВ-2. Незважаючи на прискіпливість, представники комунального господарства змушені були підписати акт випробувань, в якому сказано: «коефіцієнт економії енергоспоживання –11,7 разів». Бажаючі можуть ознайомитися з цим документом на моєму сайті www.df-light.com.ua/
  Це значить що, незважаючи на те, що дійсно можливі помилкові спрацювання акустичного датчика від ліфта, який "тарабанить", від хлопання металевими дверима, під час проведення ремонтів тощо, економія за рахунок датчика звуку буде складати біля 12 разів. А якщо частина вищеназваних причин буде усунена, то економія стане ще більшою.

  4. За якими критеріями потрібно вибирати оптоакустичні LED лампи?

  1. Гарантійний термін. По-перше,  це ступінь впевненості продавця в якості продукції. По-друге, це вигідно покупцеві економічно. Наприклад, товар з 3-х річною гарантією коштує 100 грн, а з однорічною гарантією на 20% менше (80 грн). В першому випадку Ви витратите за 3 роки 100 грн, а в другому  – 240 грн.
  2. Акустична чутливість. Лампа повинна включатися  від звуку п’єзо запальнички з відстані 5-8 м.
  3. Тип драйвера (для спеціалістів). В переважній кількості  оптоакустичних  LED ламп,  які доступні для нас ціною та продаються на ALIEXPRESS,  використовуються  RC драйвери. Такі лампи в підїзді, де кількість циклів ввімкнення/вимкнення досягає 100 разів/добу, не протримаються одного року.

  На оптоакустичні  LED лампи  на базі драйверів постійного струму дають 2-х річну гарантію, але вони значно дорожчі.
  3-х річну гарантію дають на оптоакустичні  LED лампи  на базі модифікованих драйверів постійного струму.
  Нагадаю правило забезпечення гарантійного обслуговування в китайських магазинах, згідно якого Ви за свій рахунок пересилаєте товар в Китай. Іншими словами, в більшості випадків, дешевше купити новий товар.

  5. Чи можете назвати приклади, де уже встановлені Ваші оптоакустичні вимикачі?
  В м. Вінниці це: вул. Миколи Ващука, 23; вул. Келецька, 78а;  вул. Келецька, 118; вул. Шевченка, 40; вул. Брацлавська, 1; Зулінського, 37 А, Максима Шимка, 38 Б.

  6. Від чого залежить термін служби світлодіодних ламп з керуванням (опто, акустичним чи від датчика руху)?
  Якості джерела світла (світлодіодів), пристрою керування світлодіодами (драйвера)  та умовами експлуатації.
   Термін служби світлодіодів економ класу і класу стандарт складає відповідно 30  та 50 тис. год. Тому, багато хто помилково вважають, що світлодіодні лампи з керуванням (опто, акустичним чи від датчика руху) вічні. Так як сумарний час включення лампи за добу в режимі освітлення під'їзду складає біля 1 год., а за рік – 365 год.
  Однак, в реальному житті, термін служби таких ламп переважної кількості виробників не досягає 1-го року. Причиною цього являється дешевий неякісний драйвер.
  Драйвер повинен забезпечити номінальний струм через світлодіоди в широкому діапазоні напруги живлення та в моменти включення лампи.

  Олександр Петрович Шеремета
  к.т.н., доцент
  УКРАЇНА, ВІННИЦЯ
  тел. моб +38-097-260-61-97
  Пошта: ap.sheremeta@gmail.com